0.3 C
Brno
Úterý, 7 února, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Kuala Lumpur – malý příběh velkého města

Představte si příběh, na jehož počátku hraje hlavní postavu chemický prvek, cín. Přemýšlíte nad tím, co má společné měkký kov stříbrné barvy s moderním a pokrokovým městem? Kuala Lumpur, hlavní město Malajsie, lze volně přeložit do češtiny jako bahenní soutok.

Nejvyšší dvojčata na světě, Petronas Towers, v Kuala Lumpur.
V dávných časech totiž přišlo na území dnešního moderního města několik desítek čínských pracovníků, kteří se pokoušeli o vybudování cínových dolů. Usídlili se na soutoku dvou řek, Gombak a Klang. Jelikož se prvním návštěvníkům dařilo a oblast si docela oblíbili, z osady na břehu řeky se postupně začalo formovat město. Psal se rok 1857 a brzy hrozilo, že se o Kuala Lumpur nikdy ani nedozvíme. Číňané byli totiž těžce zkoušeni osudem, zabíjela je malárie i jiné nemoci, na které se v dávných dobách neznal lék. Téměř dvoumilionová metropole se dnes považuje za jedno z nejmodernějších měst Asie. Její příběh je o to zajímavější a cennější, že stačilo jen půlstoletí k tomu, aby se z malé osady na pokraji vymření stalo super moderní město překypující blahobytem. Díky své dynamice a atmosféře si ho oblíbili nejen domácí, ale také lidé z celého světa.

Bahenní soutok, který dal městu název Kuala Lumpur.
Kuala Lumpur boduje v žebříčku 10 nejnavštěvovanějších měst světa. Je velkým obchodním a finančním centrem, které nikdy nespí. O rušný noční život se nestarají jen davy turistů v barech či restauracích. Město se rozrůstá bez přestávky. Dělníci pracují i ​​během noci na tom, aby co nejrychleji postavili velkolepé stavby.

Nejslavnější, nejvyšší, nejkrásnější

Nej, nej, nej. S tímto přívlastkem se ve městě pyšní řada staveb, restaurací, mrakodrapů, parků, barů či diskoték. Co se týká zmíněných mrakodrapů, dobře známé Petronas Towers, s výškou 452 metrů, byly od roku 1998 až 2004 nejvyššími budovami světa, dokud je nepřerostla Taipei 101. Později se prvenství ujala 830 metrová Burdž Chalífa, které do dnešního dne . Merdeka 118, jak už její název napovídá, je 118patrový výškový objekt, který se po oficiálním otevření stane druhou nejvyšší budovou na světě. Nejvyšší bod stavby dosahuje výšky až 679 metrů. Mrakodrap o rozloze 3,1 milionu čtverečních stop se nachází v historické části města. Za návrhem stavby stojí architektonické studio z Austrálie Fender Katsalidis, který navrhl fasádu budovy tak, aby bylo na ní možné pozorovat trojúhelníkové skleněné plochy inspirované vzory nalezenými v malajském umění a řemeslech.

Každé město má jiné kouzlo v noci, Kuala Lumpur není výjimka.
Menara Berkembar Petronas však nadále zůstávají nejvyššími dvojčaty na světě a jejich krásu dokážete zachytit na jedné fotografii. Stačí, když se vyberete k zadnímu vchodu a obejdete hlavní fontánu. Na začátku KLCC parku, kde v podvečerních hodinách běhají místní, se nachází malý most, ze kterého se naskýtá nádherný výhled na tyto majestátní budovy. Připravte si své objektivy a vydejte se na lov nejlepšího záběru. Nefoťte si však jen dvojčata, každá fotografie je cennější, když se na ní usmívá nadšený cestovatel.

Nejstarší mešita v Kuala Lumpur, Masjid Jamek.
Monumentálnost města si však ani tak neužijete z můstku mezi dvojčaty Petronas Towers, nýbrž z nejvyšší veřejně dostupné rozhledny, Menara Tower. Ve výšce 276 metrů si umíte vychutnat celé město z každé strany díky 365 ° vyhlídce. Nechybí ani prosklená terasa pro milovníky adrenalinu, ale ani mini zoo s exotickým ptactvem a malými savci. Díky své výšce je věž nepřehlédnutelná, a tak už z dálky přesně víte, kam máte jít. Stojí na nevelkém pahorku, a tak vás dokonce může oklamat, že je o něco větší než zmiňovaná dvojčata.

Kuala Lumpur urban scene at sunset, Malaysia.

Kuala Lumpur – město mnoha tváří a zvyků

Islám je dominantním náboženstvím Malajsie a jeho symboliku můžete najít po celém městě – hvězda a půlměsíc na národní vlajce symbolizuje jednotu států a státní náboženství Islám, 18 cípů na Národní mešitě 13 států malajské federace a 5 pilířů Islámu, jakož i 8 cípů 88 pater. I přes dominanci Islámu je právě Malajsie zemí, kde můžete pocítit blízkost judaismu, křesťanství a islámu.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny