0.3 C
Brno
Úterý, 7 února, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Top 5 míst na výlety v Česku: Město obrů, protiepidemická kaple, kastelán-optik

Česká příroda nabízí mnohá nečekaná místa, kam se vyplatí vyjet na výlet. Zde je několik unikátních skalních atrakcí, které vypadají jako z jiné planety či z fantastické pohádky.

Skalní kaple sv. Ignáce

Téměř až u německých hranic, u obce Všemily při Jetřichovicích v Českém Švýcarsku, najdete ojedinělou kapli, která na první pohled může připomínat bunkr. V roce 1760 byla vytesána do obrovské pískovcové skály. Naproti kapli jsou pískovcová boží muka.

Jméno pracovitého a houževnatého dělníka se nikde neuzvádí, záznamy o něm říkají jen to, že se odstěhoval do Studeného. Kroniky prozradily i to, že se o ni tehdy nikdo z místních nechtěl starat, protože kvůli vlhkému prostředí v ní brzy všechno shnije.

Historie kaple se pojí is epidemií neštovic, která ve Všemilech propukla na jaře roku 1810. V matrice obcí Všemily a Srbská Kamenice zaznamenal farář dohromady 26 úmrtí na tuto nemoc, umírání zejména děti. Ke neštovicím se přidala ještě dyzentérie, která zase ohrožovala starší.

Srbskokamenický kněz Ignaz Clar se proto v soužení obrátil k Bohu a prosil ho o pomoc. V den svého křestního patrona sv. Ignáce z Loyoly, tedy 31. července, uspořádal ke kapli prosebnou procesí.

Vineyards in summer on the shores of the lake Nove Mlyny – South Moravia. (Village Dolní Věstonice)

A tehdy se stal téměř zázrak – poslední obětí epidemie byla osmačtyřicetiletá Veronika Füllerová, která zemřela ještě 6. září. Potom však už epidemie ustoupila a lidé si vydechli.

Svátek sv. Ignáce se od té doby stal pro místních dnem díkůvzdání a vděčnosti za Ignácovu proslov. Dnes je kaple Je chráněna jako kulturní památka České republiky, pod patronát si ji vzali chalupáři z okolí a je oblíbeným místem turistů.

Která země má nejkratší pracovní týden? Slováci pracují skoro o 10 hodin týdně více
následuje část: Mariina vyhlídka

Části článku:
1
Skalní kaple sv. Ignáce
2
Mariina vyhlídka
3
Hrad Dívčí Kamen
4
Adršpašsko-teplické skály a jejich brána
5
Skalní hrad Sloup

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny