15.4 C
Brno
Čtvrtek, 23 března, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Třípodlažnímu domu dominuje betonové schodiště se zábradlím z oceli. Má speciální poslání, uhodnete jaké?

Architekti z „malého velkého“ studia SMLXL Klára Valová a Martin Vančura řešili interiér třípodlažního domu v pražských Malešicích. Investor je přizval již ve fázi „Shell and Core“, takže mohli interiér plně přizpůsobit svým dovednostem a přáním investora. Dominantním prvkem projektu se stalo mohutné betonové schodiště se zábradlím ze surové oceli. Jeho geometrická skulpturální podoba je dnes srdcem celého domu.

Schodiště je zároveň místem, které díky světlíku nad ním vpouští denní světlo do všech částí stavby – do všech tří podlaží. Předurčuje základní koncept barev, struktur a materiálů celého projektu, ať už máme na mysli odhalené betonové stropy, surovou ocel nebo betonové stěrky na podlahách a stěnách.

Moderní rodinný dům s betonovým interiérem a dýhou
Dominantou domu je schodiště. Zdroj: KIVA photography

Drsná podoba zjemněná dřevem a dýhou

Avšak v případě tohoto projektu není všechno jen drsné, chladné a syrové. „Ke zjemnění a docílení pocitu domova jsme v obytných místnostech použili dřevěnou podlahu v dekoru světlého dubu a nábytek z dubové dýhy, kterou jsme namořili do šedohnědé tmavé barvy.

Moderní rodinný dům s betonovým interiérem a dýhou
Jídelna přechází do obývacího pokoje. Zdroj: KIVA photography

Jako doplňkovou barvu volíme bílý lak a tři odstíny šedé. Dalším neméně důležitým prvkem jsou struktury. Ty se objevují na nábytku v podobě perforované oceli na dveřích nebo na obložení tvořené z MFD frézované desky,“ konkretizují autoři návrhu.

Maximální minimalismus

Vstup do domu tvoří elegantní vchod se šatnou v přízemí. Díky skrytým zárubním si ani nevšimnete vstupu do garáže a technického zázemí. Další způsob, jakým architekti dosáhli maximální minimalismus, je použití lakované frézované MDF desky, kterou je vstupní prostor obložen. V těchto místech se nachází šatna s nábytkem z dřevěné dýhy, namořené do tmavé barvy. Jeho součástí jsou tmavé úchyty, ocelový šuplík a věšák.

Moderní rodinný dům s betonovým interiérem a dýhou
Stol se vyznačuje atypickým a asymetrickým podnožím, které se skládá ze tří nohou, přičemž každá je jinak otočená a z jiného materiálu. Zdroj: KIVA photography

První patro bylo největší výzvou

Reconstruction and renovation of an old half-timbered house

Druhé nadzemní podlaží (což je vlastně první patro), bylo nejkomplikovanější částí projektu. A to nejen po dispoziční a konstrukční stránce, ale také z estetického hlediska. Opět v této souvislosti musíme zmínit dominantní rys projektu – svařované ocelové zábradlí vymezující střed domu.

Postavte se k němu v přízemí a zvedne oči vzhůru. Co uvidíte? Oblohu! Přes všechna podlaží – díky pečlivě umístěnému světlíku nad schodištěm. Přirozené světlo v noci nahrazuje decentní osvětlení v podobě nástěnného světla.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny