0.3 C
Brno
Úterý, 7 února, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Cestovatel: Do Řecka jeďte autem, vyhnete se tak místům se špatným počasím

Jak se z běžného rekreantu stane milovník a odborník na Řecko? Co všechno kromě pláží a „povinných památek“ jako Akropole, Parthenón či Meteora můžete v Řecku vidět a zažít? Proč je lepší vydat se namísto letadla do Řecké republiky autem, a která trasa je nejkrásnější? O své lásce k Řecku a jedinečných zážitcích v rozhovoru mluví Zdeněk Šenkyřík, který založil úspěšný blog o Řecku Řecko nás baví.

Ráno na střechách v pevnosti Monemvasia.

Jak začala vaše láska k této zemi? Čím je pro vás výjimečná? Co vás inspirovalo založit blog Řecko nás baví?

Opravdová láska a velké pouto k Řecku se zrodilo až po třetí dovolené. Bylo to v roce 2010, kdy jsem se zamiloval do řecké krásky jménem Lefkada (ostrov v Jónském moři). Chtěl jsem se vykoupat v té neuvěřitelné tyrkysové barvě moře s bílou pěnou. To jsem tehdy ještě netušil, že to budou teprve začátky mé „modrobílé diagnózy“ :-).

V Řecku plyne vše jinak než u nás. Nespěchá tam. Čas strávený s rodinou a přáteli v kostele, v taverně nebo při oslavách na náměstí je pro Řeky důležitější než se pyšnit nablýskaným autiakem nebo nejdražším mobilním telefonem.

Když k těmto poněkud odlišným životním hodnotám připočteme celkovou dobrosrdečnost Řeků, úžasnou pohostinnost, jedinečnou kuchyni, tisíce kilometrů různobarevných pláží a hory až 2917 metrů vysoké, zjistíme, že Řecko je rozmanitější, než prohlídka hotelů z turistických katalogů.

Hlavní inspirací blogu Řecko nás baví byla skutečnost, že v roce 2015 byla nabídka řeckých destinací asi desetinová, oproti celkové rozloze Řecka.

A já jsem měl obrovskou touhu inspirovat sám sebe i další čtenáře u nás k tomu, abychom postupně zkusili navštívit těch 90% míst, o kterých se už tak nemluví.

Že v Řecku nejsou jen ostrovy, ale také mnohem větší pevnina. A je vidět, že i díky různým blogům a sociálním sítím zájem o Řecko opravdu meziročně roste.

Cestovní kanceláře stále rozšiřují svoji nabídku o nové destinace a rovněž je stále více lidí, včetně nás, kteří začali cestovat do Řecka každoročně autem.


Cestujete stále jinam, nebo máte i oblíbená místa, kam se rádi opakovaně vracíte?

Ano, rádi se vracíme, ale objevujeme i nová místa. Za ta léta navazujeme různá přátelství a tím se naše pouto k Řecku rozrůstá.

Nejvíce mě zasáhl příběh „řeckých dětí“, které po občanské válce v Řecku (1946–1949) musely emigrovat k nám do Československa.

Díky tomu jsem přišel na to, že jsou v horách na severu Řecka „české vesnice“ a stejně tak u nás na Moravě četné „řecké obce“. Proto se nejčastěji vracíme do hor na severu, kde máme přátele.

Z přírodních skvostů jsem si nejvíc zamiloval hornatý kraj Epirus. Obzvláště oblasti Zagori a Tzoumerka. Ukrývají desítky vesnic, ve kterých najdete vše postaveno jen z kamene a dřeva. Neskutečná romantika.

Mnoho původních panských domů se zrekonstruovalo, abychom v nich dnes našli jednak moderní luxusní ubytování, jednak i autentická místa s minimálním turismem.

U ostrovních destinací mě zase nejvíce oslovily Kyklady. To je naopak taková barevná romantika, na které vám snad každá žena musí sdělit své ano :-). Rád se vracím na Lefkadu, na poloostrov Pelion, ale také na Peloponés.

Řecko má kromě pevniny i kolem 2 000 ostrovů, z nichž je 170 obydlených. Kolik z nich jste navštívili? Které jsou nejzajímavější?

A tourist mother and her daughter looking at the whitewashed houses of the village Oia, Santorini island, Greece, during summer holiday time

Za 8 let jsem navštívil „jen“ 17 ostrovů. Posledních 7 let jezdím totiž autem na pevninu, takže mé počty ostrovů se na nějakou dobu zastavily.

Ale zase jsem objevil spoustu krásných měst, vesnic, vodopádů, starých kamenných mostů, divokých kaňonů a překrásných jezer s hejny pelikánů, kormoránů a stády vodních buvolů.

Mezi nejzajímavější ostrovy, které jsem zatím navštívil určitě patří: Milos, Ikaria, Karpathos, Amorgos, Astypalea, Koufonisie a kromě Lefkady určitě také Kefalonie.

Která pláž je podle vás nejkrásnější?

V Řecku je tolik krásných a různobarevných pláží, že jich musí být nejkrásnějších alespoň padesát. Ať máte představu, jak různorodé mohou být, zkuste si dát do Googlu například tyto názvy: Sarakiniko beach (Milos), Seychelles beach (Ikaria), Egremni beach (Lefkada), Simos beach (Elafonisos), Voidokilia beach (Peloponés) či Balos (Kréta).

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny