15.4 C
Brno
Čtvrtek, 23 března, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Jako za studené války. Získá Rusko z USA obchodníka se smrtí?

Andrej Matišák, 06.07.2022 06:00 Foto: SITA/AP, Alexandr Zemlianichenko
Americkou basketbalistku Brittney Grinerovou v Rusku zadržují od 17. února.

Podle deníku New York Times by Kreml mohl mít zájem o Viktora Buta, který od roku 2011 sedí v Americe za mřížemi. Za nelegální prodej zbraní teroristům a za podíl na přípravě vraždy občanů Spojených států dostal trest 25 let.

Bude v Rusku navždy?

„Bojím se, že bych zde mohla zůstat navždy,“ napsala z ruské vazby Grinerová americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Basketbalistku v Rusku zadrželi 17. února na moskevském letišti Šeremetievo. V zavazadle prý měla náplň do vaporizéru v podobě.

Soud s Grinerovou, která v WNBA hraje za klub Phoenix Mercury a Rusku oblékala dres Jekatěrinburgu, začal 1. července. Dvojnásobné olympijské vítězce zároveň prodloužily vazbu o dalších šest měsíců. Podle ruské tiskové agentury TASS už Moskva jedná s americkou stranou o výměně Grinerové za Buta. Jeho právník Steve Zissou tvrdí, že osvobození obchodníka se zbraněmi patří mezi ruské priority. Advokáta v tomto smyslu cituje deník New York Times.

Teprve nedávno se mezi USA a Ruskem odehrála výměna vězňů. Moskva v dubnu propustila bývalého příslušníka námořní pěchoty Trevora Reeda. V červenci 2020 byl odsouzen k devíti letům za údajné napadení policisty. Američané za Reeda domů poslali kokainového pašeráka Konstantina Jarošenka, když mu Biden zkrátil část trestu.

Negotiation of Russia and European Union. Statesman or politicians with clasped hands.

Dá se něco podobného očekávat v případě Grinerové? Vztahy mezi USA a Ruskem jsou pro válku na Ukrajině na bodě mrazu. A problémy sportovkyně se nedají s Butem porovnat. Obchodník se smrtí, jak jej přezdívají, podle amerických úřadů dlouhá léta zásoboval zbraněmi různé militantní a teroristické skupiny. Spekuluje se, že nad ním ochrannou ruku držela i Moskva, protože prý v minulosti působil v ruské vojenské zpravodajské službě nebo v KGB.

V souvislosti s možným propuštěním Buta se hodně mluví io Paulu Whelanovi, dalším Američanovi a bývalém příslušníkovi námořní pěchoty, kterého Rusko zadržuje a obvinilo ho ze špionáže. Hlavní pozornost se však nyní soustředí na Grinerovou.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny