7.8 C
Brno
Čtvrtek, 25 dubna, 2024
- Komerční sdělení -40plus

Jak udržet vodu v zahradě i během střídajících se období sucha a přívalových dešťů

Je velká škoda, pokud necháváme dešťovou vodu ze zahrady jen tak odtéct. Stále častěji suchá střídající se s přívalovými dešti nás nutí přemýšlet, jak s vodou lépe hospodařit a využívat ji tak, aby neskončila nevyužita v kanalizaci.

Období sucha a přívalová deště

Klimatická změna se projevuje také tím, že srážky jsou v průběhu roku rozloženy stále nerovnoměrnější. Nemusí to nutně znamenat, že ročně spadne méně vláhy. Stále častěji se však vyskytují přívalové srážky, které jsou natolik intenzivní, že půda a rostliny nestihnou veškerou vláhu vstřebat, a tak většina vody ze země odteče.

Nejenže země zůstává i po takovém vydatném dešti suchá, často ještě přijdou týdny bez srážek. Proto má u rodinných domů a v zahradách smysl přemýšlet nad řešeními, jak vodu zadržet. Vyplatí se o tom uvažovat i těm, kteří mají na zahradě studnu, protože množství a kvalita podzemních vod jsou do budoucna sporné a nejlevnější voda je ta, která spadne sama.

Šťastné děti pod deštníkem v dešti
Mnoho výzkumů potvrdilo, že kvalita srážkové vody je naprosto dostačující pro celou škálu využití na zahradě i v domácnosti. K zavlažování zahrady je dokonce dešťová voda vhodnější než voda z kohoutku. Dešťová voda totiž neobsahuje chlór, je chudá na soli a minerály (opak tzv. tvrdé vody), a tak nedochází k zasolování půdy. Zdroj: Shutterstock

Proč vůbec sbírat dešťovou vodu?

je zdarma, zbytečně nezatěžujete rodinný rozpočet
je to ekologické, dešťová voda není chemicky upravena a negativně neovlivňuje půdní vlastnosti jako v případě chlorované vody z veřejného vodovodu
má ideální složení s nízkým množstvím minerálů a solí, čímž prospívá rostlinám
odlehčíte kanalizační systém, jelikož část dešťové vody se uchová pro pozdější použití, při přívalových deštích se sníží riziko záplav
Nadzemní nádoba

Nejjednodušším řešením, jak dešťovou vodu zadržovat, je nadzemní nádoba. Sudy pro sběr a uchovávání dešťové vody se nejčastěji umisťují přímo k okapu. Jelikož se jedná o nadzemní řešení, dá se využít gravitace a není třeba řešit čerpadlo.

Stačí postavit nádobu zadržující srážky na nízký podstavec tak, aby se pod ventil ve spodní části nádoby dalo vsunout kbelík či připojit hadice, a voda z nádoby je k dispozici. Je vhodné vyřešit také přepad nadbytečné vody, případně k horní části nádoby umístit řínu, která přebytečnou vodu odvede k přepadu v jiné části zahrady. Propad se doporučuje vyřešit přes vsakovací jámy, resp. vsakovací bloky.

Podzemní zásobníky vody jsou ideální pro novostavby nebo rozsáhlé přestavby domů, neboť výkopové práce je nejlépe provést ještě před zahradními úpravami. Objem nádrží závisí na velikosti střechy, resp. plochy, ze které chceme dešťovou vodu zadržovat, a také od toho, k čemu ji chceme využít – zda ​​jí chceme jen zavlažovat zahradu během suchého období nebo během celého roku, resp. zda vodu z nádrže chceme využít i jinak, například ke splachování WC v domě. K podzemní nádrži je zároveň třeba přivést elektřinu (pro ponorné čerpadlo) a přívod na dopouštění
vody – ideální studňové, není-li k dispozici, tak pitné. Je to proto, že podzemní nádrž je centrem zavlažování zahrady, a je-li prázdná, protože velmi dlouho nepršelo, musí se doplnit.

Rain barrel in the garden

Jak zabránit vypařování z půdy

Důležité je, aby voda, která spadne na pozemek včetně zpevněných ploch i střech, do něj i vsákla. V záhonech, ať už okrasných, nebo užitkových, je třeba během léta snižovat odpařování vody z půdy. Abyste vodu v záhonech nenechali jen tak zbytečně vysychat, je důležité na nich kypřit půdu.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny