15.4 C
Brno
Čtvrtek, 23 března, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Lotyšsko volá do zbraně. Povinná válka bude zpět

Ruská válka proti Ukrajině oblékne do uniforem lotyšských mužů. Pobaltský stát pro ně postupně zavede povinnou vojenskou službu. Oznámil to ministr obrany Artis Pabriks.

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila v prosinci lotyšskou základnu Ādaži, kde působí i slovenští vojáci.

Informoval o tom zpravodajský portál lotyšské televize a rozhlasu LSM.lv. Národní obranná služba, jak se projekt nazývá, se pro muže postupně začne od roku 2023. Nejprve bude fungovat na dobrovolném základě a později bude povinná. Zajímavé je, že vedení lotyšských ozbrojených sil není podle LSM.lv touto myšlenkou nadšeno. Armáda totiž není zatím na příliv branců připravena.

Předpokládá se, že nábor nováčků bude probíhat dvakrát ročně – 1. ledna a 1. července. Plánuje se, že po pětiletém přechodném období bude služba povinná pro muže ve věku 18 až 27 let. Bude-li však Lotyš ve věku 18 let ještě chodit do školy, bude si moci povinnost sloužit v armádě odložit až po skončení studia.

Služba má trvat rok, ale jeden měsíc z toho budou mít branci dovolenou. Lidé mohou očekávat, že obdrží 400 eur plus cestovní náklady měsíčně, což je o něco méně než současná minimální mzda v zemi, která je 500 eur. Odvědenci budou muset splňovat stanovené požadavky. Dobrovolně se do Národní obranné služby budou moci přihlásit ženy.

Lotyšsko původně zrušilo povinnou vojenskou službu v lednu 2007.

Země také plánuje zřídit další mezinárodní vojenskou základnu. „Spolu s posílením obrany státu vytvoří nový vojenský výcvikový prostor obchodní příležitosti, další pracovní místa a přispěje k rozvoji infrastruktury a ekonomiky regionu,“ uvádí se v prohlášení ministerstva obrany.

Riga Old Town – Capital of Latvia

V Lotyšsku na základně v Ādaži již v rámci předsunuté posílené přítomnosti NATO působí 135 slovenských vojáků.

I těmito zbraněmi pomáhá Západ Ukrajině v boji
Ukrajina potřebuje k boji s Ruskem zbraně ze Západu. Přicházejí houfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny