15.4 C
Brno
Čtvrtek, 23 března, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Co se stane, když nebudu moct splácet svou půjčku? Hrozí mi exekuce?


Problémy se splácením svých závazků má dle statistik každá osmá domácnost v ČR a případů neustále přibývá. Na vině jsou nejen špatné odhady finanční situace, ale také věci, které se nedají předpokládat, jako např. rozvod či rozchod partnerů. Co v takové situaci dělat?

Situaci řešte co nejdříve

více v článku...

Nejdůležitější je situaci ihned řešit, i když to nebude jednoduché. V případě úvěrů je nutné ukázat věřiteli, že vám vaše situace není lhostejná a že chcete se svými problémy pracovat. Jedině tak může dojít ke kompromisu mezi vámi a věřitelem. Můžete se dohodnout na splátkovém kalendáři, který pro vás bude přijatelný, a třeba se exekuci úplně vyhnete. Tato komunikace musí být písemná, nikdy netelefonujte na infolinku či obchodnímu zástupci. V případě sporu tak budete moci dokázat, na čem jste se dohodli.

Věřitelé jsou ve velké většině případů nakloněni spolupráci a chtějí vám pomoci. Je to i v jejich zájmu. Věřitel nechce potíže a spor, ale jen své peníze, které rozhodně nedostane, pokud budete v exekuci.

Nemyslete si ale, že na vaší situaci nebude chtít vydělat. Většinou vám odloží splátky o několik týdnů nebo měsíců. A s tímto úkonem budou spojené další nemalé poplatky.

Strhnou vám to z platu

Ano, i tato možnost může nastat. Jedná se o modernější způsob řešení, který některé společnosti zavedly a který uvádí ve smlouvách. V případě nesplácení úvěru může poskytovatel požádat vašeho zaměstnavatele o stržení dlužné částky z vaší mzdy, a to tak, aby vám zbyla částka na dosažení životního minima. A jestli u vašeho zaměstnavatele nepochodí, zaměří se na zaměstnavatele vašeho manžela či vaší manželky se stejným požadavkem. Pokud neuspěje ani zde, bude dalším krokem soudní řízení.

Co dělat, aby nedošlo k soudu?

Nejlepší je se do takovéto situace vůbec nedostat. Jsou ale momenty v životě, kdy to neovlivníme, a není naše chyba, jak jsme dopadli. Obzvlášť v případě rozvodu či rozchodu je důležité mít nějakou finanční jistotu, kterou ale není lehké najít.

Nejprve se zkuste poptat u přátel a rodiny, zda by vám nepomohli. Pokud neuspějete, můžete vyzkoušet možnost nebankovní půjčky, např. půjčka online je pro tuto situaci vhodná. Jedná se o úvěr, který si sjednáte velmi rychle a šance, že ji nedostanete, je velmi malá. Tento typ úvěru je totiž navržen právě pro situace jako je tato, kdy je nutné rychle jednat a rychle získat peníze.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny